Zapowiedź zmian podatkowych – jak to wpłynie na amerykański rynek akcji?

Kampania prezydencka w USA przebiegała nadzwyczaj burzliwie, a jej zwycięzca Joe Biden już od pierwszych dni realizuje swoje zapowiedzi. W tym te dotyczące podwyżki podatków dla najbogatszych oraz dla spółek akcyjnych. W jaki sposób nowe przepisy podatkowe wpłyną na wyniki spółek oraz ceny akcji w najbliższej przyszłości?

Planowane zmiany podatkowe

Prace nad nowymi przepisami podatkowymi w USA nie ustają i choć nie ma jeszcze żadnego konkretnego dokumentu, to co jakiś czas do opinii publicznej przebijają się kolejne szczątki informacji. Na ten moment mówi się m.in.:o:

  • wzroście podatku od zysków przedsiębiorstw z 21% do 28%,
  • najwyższa stawka PIT dla najbogatszych osób wzrośnie do 39.6%,
  • opodatkowanie zysków kapitałowych ma się podwoić,
  • podatek dla największych firm nie będzie mógł być niższy niż 15% zysku wykazanego w sprawozdaniu dla akcjonariuszy,
  • podatki obejmą również przychody od zysków wypracowanych za granicą.

Obecna reakcja rynków

Co ciekawe na razie nie widać szczególnie dynamicznej reakcji rynków na wieść o znacznej podwyżce podatków. Co prawda już od dłuższego czasu mówiło się o tych podwyżkach, dlatego też analitycy przewidują, że nowe stawki podatkowe zostały już uwzględnione w cenie. Pojawia się również druga teoria, która mówi, że inwestorzy nie chcą uwierzyć w tak dużą podwyżkę podatków, dlatego reakcja giełdy może dopiero nastąpić. Co prawda 25 maja na giełdzie pojawiła się pewna przecena wobec tych wiadomości, jednak zdecydowanie nie współmierna do skali zmian, jakie czekają amerykanów. Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o inwestowaniu w rynek akcyjny, lub otworzyć rachunek inwestycyjny kliknij tutaj.

Co nas czeka w przyszłości?

Trudno oczekiwać poważnego załamania indeksów na amerykańskiej giełdzie po wprowadzeniu tych zmian podatkowych. Joe Biden już podczas kampanii prezydenckiej je zapowiadał, w związku z czym rynek miał dużo czasu, aby oswoić się z perspektywą nadchodzących zmian. Bardzo prawdopodobne, że będziemy mieli do czynienia z korektą na spółkach technologicznych, które obecnie są bardzo przewartościowane. Jednak wracająca do życia gospodarka w innych gałęziach przemysłu i stosunkowo wysoka inflacja zniwelują ewentualną przecenę w kontekście całego indeksu. Jeżeli chodzi o długoterminową prognozę dla giełdy, to analitycy nie są zgodni czy amerykanów czeka krótkotrwała korekta, czy dłuższe pogorszenie koniunktury. Jeżeli podwyżka podatków okaże zbyt drastyczna dla gospodarki, to będziemy mogli spodziewać się rewizji planowanych zmian.