Akcje giełdowe – jak i gdzie w nie inwestować, aby było to opłacalne?

Handel akcjami na giełdzie cieszy się od wielu już lat niesłabnącym zainteresowaniem ze strony inwestorów. W obecnych czasach jest on o wiele prostszy niż jeszcze jakiś czas temu. Wszystko dzięki technologii i dostępowi do niemal każdego światowego rynku. Przed zainwestowaniem na giełdzie warto jednak zdobyć podstawową wiedzę na ten temat i przygotować odpowiednią strategię. Sprawdźmy, o czym dokładnie mowa.

Akcje giełdowe – jak i gdzie w nie inwestować, aby było to opłacalne?

Waluty, obligacje, akcje, surowce i wiele innych. Inwestorzy mają szerokie pole wyboru jeśli chodzi o instrumenty finansowe. Mimo to, akcje giełdowe są nadal jednym z najpopularniejszych rozwiązań – zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych już na tym polu osób. 

Czym są akcje giełdowe i jak nimi handlować?

Najprościej rzecz ujmując, przez akcje giełdowe należy rozumieć papiery wartościowe, które potwierdzają udział danego podmiotu w majątku wybranej spółki akcyjnej. Nabywca staje się więc współudziałowcem aktywów, których wartość jest zależna od sytuacji na rynku i kondycji samej spółki. Można wyróżnić dwa sposoby inwestowania w akcje, a mianowicie bezpośrednie ich nabycie lub handel CFD na akcje. W pierwszym przypadku inwestor w chwili zakupu staje się właścicielem akcji i może nimi dowolnie rozporządzać, w drugim natomiast mowa o transakcji opartej na spekulacji dotyczącej tego, jak zachowa się kurs. Kontrakty CFD to bowiem swoiste umowy między inwestorem a brokerem, a dana osoba nie nabywa akcji na własność. 

Inwestowanie w akcje – od czego zacząć?

Handel akcjami odbywa się na światowych giełdach, głównie za pośrednictwem systemów teleinformatycznych. Inwestorzy mają możliwość śledzenia zmian na rynkach na bieżąco i reagowania na nie. Mogą sprzedać akcje lub zakupić nowe lub zawierać wspomniane już kontrakty CFD i to przy wykorzystaniu dźwigni finansowej, czyli tzw. lewarowania. Polega ono na wirtualnym podbiciu wartości danej transakcji, bez konieczności inwestowania dużych kwot. Dla przykładu, jeśli inwestor zainwestuje 2 tysiące złotych i zastosuje przy tym dźwignię na poziomie 1:10, operacja będzie warta 20 000 tysięcy złotych. Proporcjonalnie zwiększa się więc zarówno kwota potencjalnego zysku, ale także rośnie skala ryzyka. 

Handel akcjami – czy to się opłaca?

Wiele zależy od potrzeb i możliwości samego inwestora. Z całą pewnością jednak inwestowanie w akcje wiąże się nie tylko z szansą osiągnięcia zysku, ale także ryzykiem utraty kapitału. Warto więc podejść do tematu odpowiedzialnie i z umiarem, a także opracować bezpieczną strategię inwestycyjną. Jeśli interesuje Cię inwestowanie w akcje czytaj więcej i dokładnie poznaj ten rynek!